پرسش و پاسخ در باب روزه و اطفال

1392/4/17 0:0

سؤالات

1- توصیه جنابعالی به افراد زیر سن بلوغ شرعی (15سال برای پسران و 9سال برای دختران )در رابطه با گرفتن یا نگرفتن روزه چیست؟ چه شرایطی در این تصمیم گیری دخیل می دانید؟
2- آیا زن شیر ده مجاز به گرفتن روزه میباشد؟چه شرایطی را دراین تصمیم گیری دخیل میدانید؟
3- با توجه به تجربیات علمی و عملی خود،روزه داری باعث بروز، تشدید، بروز عوارض یا تداخل در درمان كدامیك از بیماریهای اطفال میشود؟
4- نظر شما در باره توانایی پسران و بخصوص دختران تازه به بلوغ رسیده (9ساله )در باره روزه گرفتن چیست؟ چه عواملی را دراین تصمیم گیری دخیل میداند؟

پاسخ ها

سوال 1
دكتر اردكانی
بنظر اینجانب همانطوریكه شرع مقدس روزه را در زیر سن بلوغ واجب ندانسته ولی توصیه پیامبر اكرم (ص) واولیاء تشویق كودكان از سنین نزدیك به بلوغ تمرین به روزه داری است از حدود دوسال قبل در مورد پسران وسال قبل از بلوغ دختران بهتر است بصورت تشویقی و حتی اهداءجوایز به كودكان روزه داری شروع شود. بنابراین همكاری والدین و میزان علاقه والدین به مقیدبودن فرزندانشان به شرع اسلام یكی از فاكتور های تعیین كننده است. بخصوص در مورد دختران از آنجاكه با توجه به فیزیك بدنی در ناحیه ایران درسنین پایین تر از نظر علماواجب به روزه گرفتن می شوند از 3سال قبل از بلوغ شرعی روزه نیم وقت بهتر است تمرین شود تا آمادگی روزه گرفتن از سن بلوغ شرعی را داشته باشد.
دكتر جهانشاهی
در صورتیكه از نظر جسمی در شرایط خوبی باشند كه در مدت روزه داری بتوانند از ذخایر استفاده كنند مانعی ندارد ولی چنانچه بسیار ضعیف می باشند در حد تحمل فرد اشكال ندارد.
دكتر حقانی
شرعاً توصیه نمی شود ولی بستگی به تمایل كودك ووضعیت جسمانی و بنیه ی وی جهت تحمل گرسنگی و تشنگی، عدم وجود بیماری زمینه ای والبته اراده كودك دارد.
دكتر عظیمی
زیرسنین بلوغ گرفتن روزه از نظر رشدی و بخصوص این مساله كه در این سن كودك یك رشد سریعی داردشاید دچار اشكال شود بدین معنی كه در این سن می بایست كودك غذای بیشتری استفاده كند. چون رشد بیشتری دارد و دربعضی از كودكان كه همراه با كمبود رشد می باشند به نظر میرسد با رسیدن به سن 9سالگی نمی بایستی روزه گرفته شود.
دكتر خزان
اگر توانایی گرفتن روزه را بمدت تمام روز یا قسمتی از روز را دارند می توانند برای آمادگی بعدی روزه بگیرند.
دردیگر پاسخها آمده است:
تصمیم در گرفتن یا نگرفتن روزه را برعهده فرد گذاشته می شود ولی عواملی به آن باید توجه شود وضعیت تغذیه كودك، سن، فرهنگ خانواده یا جامعه، زمان و مدت روزه، چه بسا اگر روزه با دوران تحصیل همزمان شود بلیل افت قند خون و كاهش آب بدن در نواحی به ویژه گرمسیری بازدهی درسی را كاهش می دهد.
سوال 2
دكتر اردكانی
زنان شیر ده به شرطی كه روزه داری موجب كاهش شیرده ای آنها به نوزادشان نشود مجاز به روزه داری می باشند معمولاً در هنگامی كه ماه رمضان به فصول پاییز و زمستان كه روزه كوتاه تر است منتقل شود اجازه روزه داری داده می شود در صورتیكه روزه داری موجب بروز حملات روحی و آشفتگی اخلاقی در مادر بشود روزه داری صحیح نیست. شیر دهی علاوه بر تغذیه نوزاد از نظر روحی و روانی نیز موجب تقویت نوزاد می گردد بنابر این علاوه بر فاكتور تغذیه بایستی عوامل روحی را در نظر گرفت.
دكتر جهانشاهی
قطعاً روزه گرفتن بر میزان شیر مادر موثر است و از نظر كمی شیر مادر تغییر می كند و لیكن در صورتیكه مادر شیر به اندازه كافی و دربعضی از مادران بیش از اندازه وجود داشته باشد و در ضمن روزه داری استراحت فیزیكی داشته باشد بطوریكه شیر خوار را گرسنه نگذارد مانعی ندارد.
دكتر خزان: زن شیر ده به شرطی كه بیماری ناتوان كننده مثل كم خونی یا سوء تغذیه نداشته باشد می تواند روزه بگیرد.
دكتر عظیمی
در صورتیكه طول مدت روزه داری كوتاه باشد مثل زمستان شاید مساله چندانی در شیر دهی نداشته باشد ولی در روزهای طولانی و تابستان چون میزان مایعات كمتری به مادر می رسد می تواند شیر را كاهش داده در نتیجه شیر كمتری به كودك می رسد.
دكتر حقانی
در صورتیكه عدم دریافت آب و غذا در طول مدت روزه داری تاثیر نامطلوب روی میزان ترشح شیر وی نداشته باشد و نیز از لحاظ عوارض حاملگی و زایمان نیازمند مصرف دارو نباشد می تواند روزه بگیرد.
در دیگر پاسخها آمده است:
زن شیر ده اگر خود دچار سوء تغذیه نباشد و میزان كالری مورد لزوم را طی ساعاتی كه روزه نیست به طور كامل بدست آورد می تواند روزه بگیرد اما اگر باز خود مادر متوجه شد كه با روزه گرفتن میزان شیر دهی وی كاهش یافته بنظر من می توان وی را در تصمیم گیری آزاد گذاشت.
سوال 3
دكتر اردكانی
روزه داری در اختلالات كبدی و كلیوی بخصوص هپاتیت های مزمن فعال و هپاتیت های حاد با توجه به اینكه بدن نیازمند انرژی آماده و ساده گلوكز میباشد و كبد باید استراحت داشته باشد به نظر می رسد طبق معادلات انجام شده به زیان باشد. در مورد بیماریهای عصبی از جمله صرع نیز پیشنهاد می شود كه روزه گرفته نشود. در بیماران پیلونفریت، بیماران مبتلا به سنگ ادراری، بیماران گاستریت و دئودنیت بخصوص در گروه سنی اطفال كه امروزه H.PYLORI به عنوان عامل مهم شناخته شده، روزه داری موجب تشدید بیماری است و اگر گاستریت یا دئودنیت به علت هایپرسكریشن اسید باشد احتمالاً روزه داری به نفع بیمار خواهد بود. (چون تحریك گوارشی جهت ترشح اسید كمتر می شود) در بیماریهای پوستی كه منشاً سایكوسوماتیك دارند من جمله پسوریازیس و درماتیك سبوره، روزه داری به نفع بیمار نیست. در بیماران دچار اختلالات اضطرابی بایستی مورد به مورد بررسی گردد در صورت بدتر شدن وضعیت روحی بیمار، توصیه می شود روزه نگیرد.
دكتر جهانشاهی
گرفتن روزه برای كودكانی كه دچار سوء تغذیه هستند و با توجه به اینكه در سن رشد نیز می باشند بعضاً مشكلاتی را در پیش خواهد گذاشت و لیكن در بیماریهای مزمن بایستی هر كدام با توجه به نوع بیماری و شخص بیمار جداگانه تصمیم گیری شود مثلاً در فصل تابستان بیمار دیابتی دچار دهید راتاسیون می شود و در صورتیكه انسولین را به موقع تزریق نكند قطعاً مشكلات جدی در بر خواهد داشت. روزه در بیماران همراه با چاقی سودمند است (در كودكان چاق و بی تحرك) در مورد بیماریهای روماتولوژی تحت كنترل بلامانع و مفید است.
دكتر خزان
در بیماریهای كه شخص توانایی تحمل تشنگی را ندارد یا به دلایلی قند خون پایین دارند (هیپوگلیسمی) مثل دیابت كه باید SNAKE داشته باشند بهتر است كه روزه نگیرند. سنگهای كلیه ممكن است در اثر كم آبی تشدید شود.
در دیگر پاسخها آمده است:
سنگ كلیه، بیماریهای متابولیك، تشنج كتوتیك، هیپوگلیسمی، سوء تغذیه، دیابت، ‌نارسایی كلیه، نارسایی قلبی، اسهال و بیماریهای عفونی و حتی بسیاری از بیماریهای ساده كه نیاز به مصرف دارو در ساعت منظم و سر وقت را دارند و بسیاری از بیماران به دلیل روزه بودن از پذیرفتن و مصرف داروها امتناع می كنند. 
سوال 4 
دكتر اردكانی
بعنوان یك طرح پژوهشی تصور اینجانب این است كه روزه‌داری در شب ادراری كودك كه حتی به سنین بلوغ رسیده است بسیار مؤثر باشد. در بیماران بخصوص كودكان دچار خود كم بینی (اصطلاحاً خجالتی) روزه داری در جهت تقویت روحیه مؤثر است.
دكتر خزان
پسران نسبت به دختران كه در سنین بالاتر (15 سال) به بلوغ می رسند راجت تر می تواند روزه بگیرند و توانایی جسمانی دارند. اكثر دختران 9 ساله توانایی گرفتن روزه را دارند.

 

با همكاری
دكتر اردكانی – دكتر جهانشاهی – دكتر حقانی – دكتر عظیمی – دكتر خزان و چندین استاد ديگر


   
تعداد بازدید:   ۷۷

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >