پرسش و پاسخ در باب روزه و عفونی

1392/4/17 0:0

سؤالات

1. با توجه به تجربیات علمی و عملی خود، روزه داری باعث بروز یا تشدید عوارض و یا تداخل در درمان كدامیك از بیماریهای عفونی می‌شود؟
2. آیا گرفتن روزه در مدت 30 روزه می‌تواند موجب بروز عفونتهای فرصت طلب بشود؟
3. گرفتن روزه بر كدامیك از اختلالات عفونی اثر مثبت دارد؟
4. آیا افراد مبتلا به عفونتهای مزمن مثل سل و برسلوز و غیره میتوانند روزه بگیرند؟ چه شرایطی را در این تصمیم گیری دخیل میدانید؟
5. با بالا رفتن keton Body در كل بدن در ایام روزه داری آیا محیط برای رشد موجودات ذره بینی اسیدو فیل مساعدتر نمیگردد؟ و بیماریهای مربوط به آن بیشتر نمیشود؟ 


پاسخ ها

سوال 1
دكتر شریفی
در بیماریهای مهم عفونی در زمان استقرار عفونت مشخص به دلیل نیاز به تغذیه درست و دارو، شایسته است روزه نگیرد.
دكتر محمدزاده
هپاتیت حاد، تیفویید، مالاریا فالسیپارم، سل، حداقل دو ماه اول درمان، آنفولانزا،‌سینوزیت حاد،‌تمام بیمارهای بستری كه بطور پیشگیرنده نیاز به آنتی بیوتیك دو بار در روز دارند.
دكتر آیت الهی
از نظر تداخل بیمارانی كه آنتی بیوتیك لازم مصرف كنند چون باید حتما در زمان خاص خود مصرف شود لازم است كه در حین درمان روزه نگیرند روزه داری باعث تشدید بیماریهای شدید مثلا سل، هپاتیت میگردد و لیكن باعث بروز بیماری خاصی گردد مشاهده نكرده ام.
دیگر موارد ذكر شده
در بیماریهای عفونی سیستمیك و بخصوص تب دار باعث تشدید علایم می‌شود و لذا نباید روزه گرفته شود در حالی كه در عفونتهای لوكالیزه و سطحی مثل زرد زخم و عفونتهای قارچی پوست، سالك، قاعدتا بدون عوارض میباشد.
سوال 2
در مورد این سوال همه نظر منفی دادند و گفتند كه روزه باعث عفونتهای فرصت طلب نمی‌شود
سوال 3
در این مورد با اظهار بی اطلاعی كرده اند و یا شاید اثر مثبتی را در این مورد متذكر نشدند.
سوال 4
دكتر محمدزاده
سل در صورتی كه كاهش وزن داشته باشد تا برطرف شدن كاهش وزن و رسیدن به وزن قبل از بیماری و نیز در صورتی كه بیمار از سوءتغذیه حاملگی و پیری رنج می‌برد بهتر است روزه نگیرد. در مورد بروسلوز در صورتیكه دارو در دو نوبت تجویز گردد می‌توان روزه گرفت.
دكتر آیت الهی
در این بیماریها یكی گرفتن منظم و در زمان معین دارو ضروری است و گذشته از آن تغذیه مناسب و به موقع و نیز در بهبودی بیمار تاثیر دارد و برای این گروه از بیماران روزه داری را توصیه نمی‌كنم.
دكتر شریفی
به نظر می‌رسد در طول بیماری روزه نگیرد.
سوال 5
اكثرا“ اظهار بی اطلاعی كردند ولی مشاوره با یك میكروب شناس را ضروری دانسته اند. 

با همكاری:
دكتر شریفی، دكتر محمد زاده، دكتر آیت الهی، و تنی چند از اساتید دیگر


روزه و عفونی

طی تحقیقی كه در عربستان درباره مننژیت مننگوكوكی انجام شده است افرادی كه در حین رمضان مكه را زیارت میكردند بیشتر از سایرین مبتلا میشدند و افراد واكسینه نشده احتمال بیشتری به ابتلا داشتند.

Reference

1: Bashra HE , Mawiaei. MY, Fontame RE , et al.meningococal Meningis.
Group A: a successful control control of an out break by mass vaccination , Eass Afr medy 1995.

 


   
تعداد بازدید:   ۴۰

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >