مقدمه

1392/4/19 0:0

بسم الله الرحمن الرحیم
یا ایها الذین آمنو كتب علیكم الصیام كما كتب علی الذین من قبلكم لعلكم تتقون

در مكتب متعالی اسلام به موازین و احكام شرع مقدس و نیز توجه جدی به شئون اخلاقی و رفتاری در عرصه سرویس دهی خدمات پزشكی حافظ سلامت و قداست این شغل معرفی شده است چرا كه سلامت جسم جز با سلامت روح و روان حاصل نمی شود و تنها در سایه سلامت دین و صحت اعتقادات و باورهای مردم است كه صحت روح و آرامش و آسایش روانی فراهم می گردد.
پزشك در كار خود به غیر از علم به اخلاق و صفات عالیه و ملكات فاضله انسانی كه از مهمترین ابزار طبابت است، به شناخت حلال و حرام نیز شدیداً محتاج است. پزشك اگر از آموختن احكام پزشكی خودداری كند، به واسطه جهل به وظیفه اعمالش به گناه آلوده می شود و از مقام شامخ خود فاصله می گیرد.
یكی از مواهبی كه در دین ما گنجانده شده، روزه داری است. حال باید متوجه بود آیا روزه برای انسان از نظر روحی و جسمی مفید است؟ آیا روزه داری برای تحمل سختی و اعتلای روح انسانی و برداشت های معنوی است یا بهبود وضع جسمی؟
اگر درك صحیحی از علت و هدف روزه داری نداشته باشیم آنوقت است كه سعی می كنیم از طرق غیر علمی كار را توجیه كنیم كه نتیجه آن ایجاد شبهه در دین خواهد بود.
اصولاً تغییر در فرم تغذیه و ساعات و دفعات آن به دلیل تغییر در عادات و فیزیولوژی بدن ممکن است برای بدن مفید نباشد، این تفییر در افراد سالم با فیزیولوژیكی طبیعی قابل تحمل و بی خطر خواهد بود و در طول چند روز عادات حاصل می گردد و همین مشكل هم بعد از ماه مبارك ایجاد می شود باز هم طی چند روز عادت حاصل خواهد شد. پس روزه داری خود باعث اختلالاتی در سیستم فیزیولوژیكی بدن میشود كه بدن بیمار ممكن است قادر به تحمل آن نباشد، از آنجایی كه خداوند، دستوری كه باعث صدمه به جان انسان بزند هرگز نداده است و برداشت اشتباه ما اجبار در روزه را بوجود آورده است! كسی كه دچار هر نوع بیماری است اگر روزه داری مشكل وی را تشدید نماید كه احتمال ضرر و زیانی برود روزه داری برای او ممنوع خواهد بود چون حفظ سلامتی از واجبات است.
كوشش این وبسایت بر این است تا با در نظر آوردن اندیشه های علمی در متن فقه و احكام، بر شكاف میان علم و علوم انسانی پلی بزند این شكاف از هر جهت تازه است زیرا پیامد تخصص اجتناب ناپذیر در جهانی است كه بیش از پیش فنی تر می شود. متأسفانه با اینكه ما در مملكت اسلامی هستیم تحقیقات در زمینه روزه داری نسبت به دیگر كشورها كمتر است در حالیكه در كشورهای اروپایی هم بعضاً تحقیقات نسبت به ما بیشتر به چشم میخورد چه رسد به دیگر كشورهای اسلامی.
وبسایتی كه در مقابل شما است تقریباً حاوی تمام اطلاعات و احكامی است كه پزشك در طول كار خود در رابطه با روزه داری به آنها احتیاج دارد و این می تواند تا زمان انجام بررسی های علمی تر و دقیق تر قابل استفاده باشد. در اینجا در بیست زمینه كار شده است كه هر بخش خودش به چهار قسمت تقسیم می شود، در قسمت اول سؤالات و نكات مهم كه در سؤالات مردم از مراجع تقلید ذكر شده است و یا با مشورت پزشكان كه ارباب رجوع ها و بیماران با آنها به شور می گذاردند، با متخصصین مربوط در میان گذاشته شده است. ضمناً لازم است ذكر شود، سؤالات به صورت تشریحی است تا اینكه اساتید گرانقدر بتواند نكات ارزنده و مفیدی كه در بالین بدست آورده اند اضافه كنند همانطور كه در بعضی پاسخها دیده می شود، چرا كه روزه داری با توجه به اختلافات فردی، شرایط اقلیمی، تغییر فصل و... فرق می كند وسعی شده است كه در این زمینه از تمام پزشكان نواحی كشور استفاده شود تا اینكه انشاءالله سعی ما در لحاظ عوامل فوق مثمر ثمر بوده باشد.
در قسمت دوم، تمام پاسخهای هر سؤال به تفكیك استاد پاسخ دهنده آمده است بطوریكه خواننده با مطالعه جوابهای رسیده خود به جواب نهایی برسند.
در قسمت سوم در رابطه با موضوع مربوطه، مقالاتی كه تا بحال مؤلف به نوعی به آنها دسترسی داشته چه از طریق كتبی كه تا بحال موجود بوده و یا مقالات داخلی و خارجی آمده است.
در قسمت چهارم، تمام فتاوا و استفتائات فقها درباره موضوع مربوطه و روزه از طریق منابع مختلف و دفاتر مراجع تقلید بدست آمده و آنها را به تفكیك در هر موضوع گنجانده است.
آنچه مسلم است در زمینه رابطه روزه با بیماریهای مختلف ضروری است تحقیقات فراوانی صورت گیرد تا میزان آگاهی پزشكان در این گستره افزایش یابد، ولی به هر صورت یك اصل باید مورد توجه كلیه پزشكان قرار گیرد كه كمك به بیمار برای انجام فرامین دینی و و آنچه او از نظر ایدئولوژی به آن اعتقاد دارد،از وظایف پزشك است و باید توجه شود كه رعایت این نكته پزشك را قادر می سازد تا با بیمار خود بهتر رابطه برقرار كند.

الحمدالله اولاً و آخراً


   
تعداد بازدید:   ۴۶

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >